Is 49 S over Buffalo CR
Good Condition27 years old10,450 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Newton |
| Location | S 7 T 24 N R 32 W |
| Carries | Is 49 S |
| Crosses | Buffalo CR |
| Coordinates | 36.83141, -94.41619 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 271.0 ft (82.6 m) |
| Max Span | 90.6 ft (27.6 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 1040.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,450 (2024) |
| Truck Traffic | 30% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11753 |