US 54 E over Cst W Mccarty ST Up Rr
Fair Condition62 years old35,166 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Cole |
| Location | S 12 T 44 N R 12 W |
| Carries | US 54 E |
| Crosses | Cst W Mccarty ST Up Rr |
| Coordinates | 38.58269, -92.18296 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 200.1 ft (61 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 75.8 ft (23.1 m) |
| Deck Area | 1409.1 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1964 (reconstructed 1991) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35,166 (2024) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1176 |