US 54 E over US 50 Rp Us54e To Us50w
Fair Condition62 years old31,645 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Cole |
| Location | S 12 T 44 N R 12 W |
| Carries | US 54 E |
| Crosses | US 50 Rp Us54e To Us50w |
| Coordinates | 38.58150, -92.18338 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 355.0 ft (108.2 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 75.5 ft (23 m) |
| Deck Area | 2488.6 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1964 (reconstructed 1991) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 31,645 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1177 |