Sinnock AVE E over US 63 Or 63
Good Condition28 years old4,625 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Randolph |
| Location | S 31 T 54 N R 13 W |
| Carries | Sinnock AVE E |
| Crosses | US 63 Or 63 |
| Coordinates | 39.43119, -92.41566 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 363.8 ft (110.9 m) |
| Max Span | 148.3 ft (45.2 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 998.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,625 (2024) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 10 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11764 |