Bu 63 S over US 63
Good Condition22 years old3,538 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Randolph |
| Location | S 36 T 54 N R 14 W |
| Carries | Bu 63 S |
| Crosses | US 63 |
| Coordinates | 39.45464, -92.43185 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 346.8 ft (105.7 m) |
| Max Span | 146.0 ft (44.5 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 1374.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,538 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 30489 |