US 71 N over US 59
Good Condition41 years old4,192 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Andrew |
| Location | S 6 T 59 N R 35 W |
| Carries | US 71 N |
| Crosses | US 59 |
| Coordinates | 39.96171, -94.86116 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 163.1 ft (49.7 m) |
| Max Span | 87.9 ft (26.8 m) |
| Deck Width | 45.6 ft (13.9 m) |
| Deck Area | 690.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,192 (2024) |
| Truck Traffic | 23% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11776 |