Lambert Intl BLVD over Cold Water CR
Fair Condition34 years old9,300 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Louis |
| Location | S 2524 T 46 N R 6 E |
| Carries | Lambert Intl BLVD |
| Crosses | Cold Water CR |
| Coordinates | 38.74362, -90.38103 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 116.1 ft (35.4 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 54.8 ft (16.7 m) |
| Deck Area | 591.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,300 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13681 |