Ticketing DR over Baggage Claim DR
Poor Condition56 years old15,000 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Louis |
| Location | S 2524 T 46 N R 6 E |
| Carries | Ticketing DR |
| Crosses | Baggage Claim DR |
| Coordinates | 38.74293, -90.36814 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 144.0 ft (43.9 m) |
| Max Span | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 614.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,000 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13679 |