Owl Creek RD over E Fk Sni-a-bar CR
Good Condition34 years old30 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Lafayette |
| Location | S 20 T 49 N R 28 W |
| Carries | Owl Creek RD |
| Crosses | E Fk Sni-a-bar CR |
| Coordinates | 39.03871, -94.02586 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 127.0 ft (38.7 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 305.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13703 |