Is 70 W over Sni-a-bar CR
Fair Condition63 years old19,225 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Lafayette |
| Location | S 32 T 49 N R 28 W |
| Carries | Is 70 W |
| Crosses | Sni-a-bar CR |
| Coordinates | 39.01049, -94.03035 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 223.1 ft (68 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Area | 850 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1963 (reconstructed 1994) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,225 (2024) |
| Truck Traffic | 35% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 138 |