SE Mitchell RD over Platte Rvr
Good Condition34 years old150 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Buchanan |
| Location | S 17 T 57 N R 34 W |
| Carries | SE Mitchell RD |
| Crosses | Platte Rvr |
| Coordinates | 39.75528, -94.73074 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 203.1 ft (61.9 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 501.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13712 |