Hurlingen RD over Br Of Platte Rvr
Fair Condition34 years old40 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Buchanan |
| Location | S 4 T 57 N R 34 W |
| Carries | Hurlingen RD |
| Crosses | Br Of Platte Rvr |
| Coordinates | 39.78078, -94.71490 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 61.0 ft (18.6 m) |
| Max Span | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Width | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Area | 128.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14334 |