Anchor Way over Br Of N Fork Salt
Good Condition36 years old10 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Adair |
| Location | S 25 T 64 N R 15 W |
| Carries | Anchor Way |
| Crosses | Br Of N Fork Salt |
| Coordinates | 40.32318, -92.51756 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 59.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13716 |