Fort Madison Way over Br Of N Fork Salt
Good Condition34 years old20 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Adair |
| Location | S 36 T 64 N R 15 W |
| Carries | Fort Madison Way |
| Crosses | Br Of N Fork Salt |
| Coordinates | 40.30865, -92.52184 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 41.0 ft (12.5 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 61.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13812 |