Us-79/sec-16/l9.30 over Cow Bayou
Fair Condition43 years old1,900 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Lee |
| Location | 9.0 Miles NE Of Jct SH 1 |
| Carries | Us-79/sec-16/l9.30 |
| Crosses | Cow Bayou |
| Coordinates | 34.84241, -90.64010 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 419.9 ft (128 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 1,664 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,900 (2019) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000005951 |