Sh-131/sec-1/l1.78 over S. Alligator Bayou
Good Condition9 years old90 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Lee |
| Location | 1.8 Mi South Of Jct US 79 |
| Carries | Sh-131/sec-1/l1.78 |
| Crosses | S. Alligator Bayou |
| Coordinates | 34.83333, -90.60302 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 411.1 ft (125.3 m) |
| Max Span | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 1265.5 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 90 (2019) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007303 |