County RD 122 over Hungry Mother CR
Fair Condition48 years old30 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Howard |
| Location | S 19 T 51 N R 14 W |
| Carries | County RD 122 |
| Crosses | Hungry Mother CR |
| Coordinates | 39.20067, -92.53670 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.6 ft (6.9 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 54.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13774 |