County RD 128 over Moniteau CR
Good Condition38 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Howard |
| Location | S 16 T 51 N R 14 W |
| Carries | County RD 128 |
| Crosses | Moniteau CR |
| Coordinates | 39.21751, -92.49433 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 128.9 ft (39.3 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 290.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14039 |