Swope School RD over Coon CR
Good Condition44 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Montgomery |
| Location | S 8 T 50 N R 5 W |
| Carries | Swope School RD |
| Crosses | Coon CR |
| Coordinates | 39.11564, -91.49800 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 63.0 ft (19.2 m) |
| Max Span | 57.1 ft (17.4 m) |
| Deck Width | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Area | 132.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13781 |