Allison RD over Lit Coon CR
Good Condition29 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Montgomery |
| Location | S 3 T 50 N R 5 W |
| Carries | Allison RD |
| Crosses | Lit Coon CR |
| Coordinates | 39.12944, -91.46172 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 45.9 ft (14 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 105 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13910 |