County RD 701 over Lit Clear CR Br
Fair Condition32 years old75 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Cedar |
| Location | S 17 T 36 N R 27 W |
| Carries | County RD 701 |
| Crosses | Lit Clear CR Br |
| Coordinates | 37.88669, -93.92824 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 81.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13797 |