County RD 355 over Turkey CR
Fair Condition126 years old15 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Hickory |
| Location | S 16 T 38 N R 21 W |
| Carries | County RD 355 |
| Crosses | Turkey CR |
| Coordinates | 38.05006, -93.23697 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 6.9 ft (2.1 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 40.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1900 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2025) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13806 |