County RD 443 over Br Of Starks CR
Poor Condition126 years old15 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Hickory |
| Location | S 20 T 38 N R 20 W |
| Carries | County RD 443 |
| Crosses | Br Of Starks CR |
| Coordinates | 38.02949, -93.15845 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Width | 13.5 ft (4.1 m) |
| Deck Area | 34.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1900 (reconstructed 1992) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2025) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14176 |