I 49 (ramp) NB Bn1 over Osage Creek
Fair Condition44 years old25,000 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Benton |
| Location | 5 Mi N SH 264 |
| Carries | I 49 (ramp) NB Bn1 |
| Crosses | Osage Creek |
| Coordinates | 36.31505, -94.18423 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 174.9 ft (53.3 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 453.1 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25,000 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000005961 |