I 49 (lt Frt Rd) over Blossom Way/osage Crk
Fair Condition44 years old14,000 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Benton |
| Location | 4.97 Mi N Of SH 264 |
| Carries | I 49 (lt Frt Rd) |
| Crosses | Blossom Way/osage Crk |
| Coordinates | 36.31514, -94.18634 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 176.8 ft (53.9 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 84.0 ft (25.6 m) |
| Deck Area | 1379.8 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1982 (reconstructed 2007) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,000 (2018) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000005962 |