James Epps RD over Roark CR
Fair Condition32 years old1,000 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Taney |
| Location | S 31 T 23 N R 21 W |
| Carries | James Epps RD |
| Crosses | Roark CR |
| Coordinates | 36.64948, -93.24381 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 503.9 ft (153.6 m) |
| Max Span | 125.0 ft (38.1 m) |
| Deck Width | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Area | 2810.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,000 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13854 |