Gretna RD over Roark CR
Good Condition29 years old3,500 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Taney |
| Location | S 6 T 23 N R 22 W |
| Carries | Gretna RD |
| Crosses | Roark CR |
| Coordinates | 36.64950, -93.26269 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 759.8 ft (231.6 m) |
| Max Span | 128.0 ft (39 m) |
| Deck Width | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Area | 5072.0 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,500 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13855 |