250th ST over White Cloud CR
Fair Condition48 years old100 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Nodaway |
| Location | S 11 T 64 N R 36 W |
| Carries | 250th ST |
| Crosses | White Cloud CR |
| Coordinates | 40.36116, -94.92918 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 51.8 ft (15.8 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 105.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13857 |