250th ST over Big Slu
Good Condition20 years old15 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Nodaway |
| Location | S 10 T 64 N R 36 W |
| Carries | 250th ST |
| Crosses | Big Slu |
| Coordinates | 40.36842, -94.93976 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 47.9 ft (14.6 m) |
| Max Span | 46.6 ft (14.2 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 109.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 31999 |