NW Kent RD over Crooked CR
Fair Condition96 years old5 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | DeKalb |
| Location | S 1 T 59 N R 33 W |
| Carries | NW Kent RD |
| Crosses | Crooked CR |
| Coordinates | 39.95898, -94.55598 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 16.7 ft (5.1 m) |
| Deck Area | 37.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 13878 |