NW Gospel RD over Crooked CR
Poor Condition96 years old20 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | DeKalb |
| Location | S 1 T 59 N R 33 W |
| Carries | NW Gospel RD |
| Crosses | Crooked CR |
| Coordinates | 39.95165, -94.55777 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 47.9 ft (14.6 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 80.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 (reconstructed 1996) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 13903 |