Southfork RD over S Fork
Poor Condition62 years old168 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Pettis |
| Location | S 26 T 48 N R 23 W |
| Carries | Southfork RD |
| Crosses | S Fork |
| Coordinates | 38.91558, -93.42098 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 81.0 ft (24.7 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 150.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1964 (reconstructed 1989) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 168 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13899 |