Southfork RD over Buncomb Br
Good Condition37 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Pettis |
| Location | S 26 T 48 N R 23 W |
| Carries | Southfork RD |
| Crosses | Buncomb Br |
| Coordinates | 38.91401, -93.40476 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Width | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Area | 98.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13914 |