Anvil ST over Weldon Fk Of Grand
Good Condition32 years old40 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Mercer |
| Location | S 3 T 66 N R 24 W |
| Carries | Anvil ST |
| Crosses | Weldon Fk Of Grand |
| Coordinates | 40.54904, -93.60324 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 330.1 ft (100.6 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 754.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13900 |