Beetle ST over Lit Weldon Rvr
Poor Condition116 years old15 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Mercer |
| Location | S 16 T 66 N R 24 W |
| Carries | Beetle ST |
| Crosses | Lit Weldon Rvr |
| Coordinates | 40.51819, -93.62314 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 210.0 ft (64 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 13.5 ft (4.1 m) |
| Deck Area | 262.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1910 (reconstructed 1994) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13925 |