Thompsons Ford RD over Lit ST Francis Rvr
Fair Condition106 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Madison |
| Location | S 11 T 33 N R 6 E |
| Carries | Thompsons Ford RD |
| Crosses | Lit ST Francis Rvr |
| Coordinates | 37.55528, -90.35719 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 180.1 ft (54.9 m) |
| Max Span | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 269.0 sq m |
| Main Spans | 11 |
| Year Built | 1920 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13901 |