County RD #505 over Br Lit ST Francis
Fair Condition98 years old45 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Madison |
| Location | S 15 T 33 N R 6 E |
| Carries | County RD #505 |
| Crosses | Br Lit ST Francis |
| Coordinates | 37.54077, -90.36041 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 17.4 ft (5.3 m) |
| Deck Area | 49.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1928 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 45 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13807 |