Kite RD over Locust CR
Good Condition30 years old15 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Sullivan |
| Location | S 21 T 64 N R 20 W |
| Carries | Kite RD |
| Crosses | Locust CR |
| Coordinates | 40.33091, -93.14645 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 264.1 ft (80.5 m) |
| Max Span | 86.9 ft (26.5 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 652.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13912 |