Montana RD over Locust CR
Good Condition28 years old40 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Sullivan |
| Location | S 4 T 63 N R 20 W |
| Carries | Montana RD |
| Crosses | Locust CR |
| Coordinates | 40.29060, -93.16096 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 151.9 ft (46.3 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 365.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2024) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14290 |