Stoney Point RD over Trib Of Big Rvr
Fair Condition59 years old100 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Washington |
| Location | S 36 T 37 N R 3 E |
| Carries | Stoney Point RD |
| Crosses | Trib Of Big Rvr |
| Coordinates | 37.87850, -90.65730 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 55.1 ft (16.8 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 124.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13918 |