Hopewell RD over Hopewell CR
Fair Condition71 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Washington |
| Location | S 33 T 37 N R 3 E |
| Carries | Hopewell RD |
| Crosses | Hopewell CR |
| Coordinates | 37.88750, -90.70290 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 11.2 ft (3.4 m) |
| Deck Width | 23.3 ft (7.1 m) |
| Deck Area | 71.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13983 |