County RD 052 over S Linn CR
Fair Condition34 years old35 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Clark |
| Location | S 1 T 66 N R 9 W |
| Carries | County RD 052 |
| Crosses | S Linn CR |
| Coordinates | 40.47397, -91.83431 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 74.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13950 |