County RD 115 over Branch
Fair Condition96 years old30 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Clark |
| Location | S 12 T 65 N R 9 W |
| Carries | County RD 115 |
| Crosses | Branch |
| Coordinates | 40.44692, -91.83642 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 39.0 ft (11.9 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 79.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 16272 |