County RD Ff-10 over Trib Of Beaver CR
Good Condition30 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Taney |
| Location | S 20 T 24 N R 18 W |
| Carries | County RD Ff-10 |
| Crosses | Trib Of Beaver CR |
| Coordinates | 36.75235, -92.95581 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 13.1 ft (4 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 78.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13952 |