M over Lit Black Rvr
Fair Condition52 years old10 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Ripley |
| Location | S 29 T 24 N R 4 E |
| Carries | M |
| Crosses | Lit Black Rvr |
| Coordinates | 36.70240, -90.64820 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 3.0 ft (0.9 m) |
| Deck Width | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Area | 35.3 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13970 |