Bear CR RD over Br Of Bear CR
Fair Condition36 years old30 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Warren |
| Location | S 20 T 47 N R 4 W |
| Carries | Bear CR RD |
| Crosses | Br Of Bear CR |
| Coordinates | 38.81658, -91.39181 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 8.2 ft (2.5 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 79.4 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13987 |