Bear CR RD over Bear CR
Fair Condition43 years old30 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Warren |
| Location | S 29 T 47 N R 4 W |
| Carries | Bear CR RD |
| Crosses | Bear CR |
| Coordinates | 38.81608, -91.39431 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 84.0 ft (25.6 m) |
| Max Span | 2.6 ft (0.8 m) |
| Deck Width | 15.4 ft (4.7 m) |
| Deck Area | 120.3 sq m |
| Main Spans | 20 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 13988 |