Is 70 W over Sni-a-bar CR
Fair Condition63 years old28,534 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jackson |
| Location | S 36 T 49 N R 30 W |
| Carries | Is 70 W |
| Crosses | Sni-a-bar CR |
| Coordinates | 39.02051, -94.18283 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 528.9 ft (161.2 m) |
| Max Span | 78.1 ft (23.8 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 1966.6 sq m |
| Main Spans | 9 |
| Year Built | 1963 (reconstructed 1994) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 28,534 (2024) |
| Truck Traffic | 35% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 140 |