SH 172-03 Lm 6.89 over Greek Creek
Good Condition43 years old180 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Drew |
| Location | 10.9 Mi SW Us425 -valley |
| Carries | SH 172-03 Lm 6.89 |
| Crosses | Greek Creek |
| Coordinates | 33.47453, -91.93636 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 89.9 ft (27.4 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 257.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 180 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000005974 |