SH 172-03 Lm 10.28 over Clear Creek Relief
Fair Condition43 years old180 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Drew |
| Location | 2.8 Mi W CR 7-new Hope |
| Carries | SH 172-03 Lm 10.28 |
| Crosses | Clear Creek Relief |
| Coordinates | 33.51574, -91.91378 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 143.0 ft (43.6 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 405.5 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 180 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000005976 |